W naszej szkole realizujemy ogólnopolski projekt: ”IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ!”

CELE PROJEKTU:
- Przeciwdziałanie fonoholizmowi oraz e-uzależnieniom u dzieci.
- Wzmacnianie więzi rodzinnych.
- Rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych i językowych u dzieci.

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym.

View the embedded image gallery online at:
http://sp2korfantow.pl/index.php/aktualnosci#sigFreeId7f7b889590

W czwartek – 28.11.2019 r. odbył się szkolny etap XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Wzięło w niej udział 51 członków Szkolnego Koła PCK.
Pytania testu dotyczyły kształtowania postaw prozdrowotnych, wiedzy na temat zagrożeń zdrowotnych, sposobów ochrony zdrowia oraz zasad prawidłowego odżywania Najwyższą liczbę punktów – 13 na 20 możliwych (65%) zdobyła Emilia Krakowska z klasy IIIa. Drugie miejsce zajęła Emilia Sinicka z klasy Va. Na miejscu trzecim uplasowały się egzekwo Anna Słowik z VIIc i Magdalena Buczkowska z klasy VIIIb. Obydwie Emilie będą reprezentować naszą szkołę na etapie rejonowym, który odbędzie się w grudniu w Nysie.


Opiekun Szkolnego Koła PCK
Jolanta Flakowska

Po 26 latach przerwy wojewódzki finał szkolnych rozgrywek w piłce halowej odbył się w Korfantowie!
 
Nasi uczniowie pod czujnym okiem pana Grzegorza Żabińskiego zdobyli MISTRZOSTWO WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO w piłce nożnej halowej, jest to największe osiągnięcie w historii naszej gminy. Żeby dojść do ścisłego finału musieli pokonać między innymi mistrza Opola, mistrza powiatu Głubczyckiego, Kluczborskiego, Prudnickiego, Brzeskiego i wiele innych znanych w województwie ośrodków szkolących dzieci i młodzież. 


Skład drużyny: Bej Dawid, Bogonowicz Mateusz, Dziedzic Michał, Dziony Patryk, Juzwa Cezary, Kot Kamil, Kasprzak Damian, Kasprzak Tymoteusz, Niewiadomski Krzysztof, Radom Tomasz

GRATULUJEMY!

28 listopada br. na lekcjach języka angielskiego poznawaliśmy tradycję i historię święta dziękczynienia.

   Święto Dziękczynienia – Thanksgiving jest to święto kultywujące więzi rodzinne, a także niezwykła okazja do wyrażania wdzięczności za wszystko co nas dobrego spotkało w życiu. Upamiętnia ono ucztę wydaną w 1621 r. przez gubernatora kolonii Plymouth.
Mieszkańcy Plymouth przybyli do Ameryki na pokładzie statku Mayflower w 1620 roku. Niestety, z powodu niedostatków żywności i licznych chorób, pierwszą, srogą zimę w nowym miejscu przeżyła tylko część załogi. Losy pasażerów Mayflower potoczyłyby się pewnie w nie najlepszym kierunku, gdyby nie pomoc Indian, którzy nauczyli Pielgrzymów jak zdobywać jedzenie w nowym zmieniającym się środowisku, m.in. jak uprawiać kukurydzę czy łowić ryby.
    Kiedy nastała kolejna jesień, a pielgrzymi zakończyli swoje pierwsze, niezwykle udane żniwa, gubernator William Bradford zarządził uroczystą ucztę. Oprócz mieszkańców Plymouth, zaprosił także Indian, aby wspólnie uczcić pokaźne zbiory. Choć dokładne menu trzydniowej uczty nie jest znane, dokumenty historycze sugerują, że na stole pojawił się indyk. Ponad dwieście lat później, prezydent Abraham Lincoln ogłosił Święto Dziękczynienia świętem narodowym, obchodzonym co roku w czwarty czwartek listopada.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu  obchodzony  jest tradycyjnie w trzeci czwartek  listopada.  Idea tego Dnia narodziła  się w Stanach  Zjednoczonych. W Polsce obchodzony jest  od 1991 roku. Tysiące palaczy starają się w tym Dniu wytrwać bez palenia, a część z nich przestaje w ogóle palić.

Szkolne Koło PCK w ramach promowania zdrowego stylu życia zaproponowało uczniom naszej szkoły gazetkę informującą o szkodliwości palenia papierosów oraz apel nawołujący do niepalenia bądź zerwania nałogiem.

Apel poprowadzony przez członków Sz. K. PCK w dniu 27.11.2019 r. składał się z inscenizacji „Nigdy nie pal” oraz wystąpienia gościa specjalnego – pani Marii Osieckiej ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nysie.

Podczas apelu trzydziestu nowych adeptów Koła otrzymało z rąk pani dyrektor Małgorzaty Sinickiej legitymacje członkowskie.

Opiekun Szkolnego Koła PCK

Jolanta Flakowska

Zdjęcia: Katarzyna Bogucka

27.11. na 6 i 7 lekcji w naszej szkolnej świetlicy odbyły się Andrzejki. Dość dużym zainteresowaniem cieszyły się wróżby z balonem i ciasteczka, a także lanie wosku i wróżby z kubeczka. Uczniowie sprawdzali co przyniesie im przyszłość dobrze się przy tym bawiąc.

 27 listopada br. nasze uczennice Olivia Sloan i Barbara Huzar wzięły udział w Konkursie

Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych.
Konkurs składał się z dwóch etapów:
I część to test pisemny, przez który nasze dziewczyny przeszły znakomicie.
II część to odpowiedzi ustne.

Olivia i Basia bardzo dobrze sobie poradziły i wykazały się ogromną wiedzą o krajach

anglojęzycznych - wróciłyśmy z IV miejscem.
Dziewczyny GRATULUJEMY

 

„Inny nie znaczy gorszy – od tolerancji do akceptacji.”

13.11.2019. – 15.11.2019.

Przez trzy dni obchodziliśmy Szkolne Dni Tolerancji ucząc się w ten sposób wzajemnej akceptacji, szacunku, życzliwości, zrozumienia i empatii. A szkolna ściana życzliwości miała nam przypominać jak być dobrym człowiek na co dzień.

Każdy dzień miał przydzielony kolor i hasło przewodnie dnia.

ŚRODA- KOLOR: ZIELONY

HASŁO: „Zaakceptuj drugiego człowieka takim jakim jest.”

W środę wychowawcy przeprowadzili godziny wychowawcze na temat tolerancji, klasy VII i VIII tworzyły kodeksy zachowań tolerancyjnego człowieka.

CZWARTEK - KOLOR: ŻÓŁTY

HASŁO: „Życzliwość to klucz, który otwiera wszystkie drzwi.”

W czwartek zorganizowaliśmy pocztę życzliwości, uczniowie mogli sobie przesyłać życzenia i pozdrowienia. Ponadto na 20 minutowej przerwie klasy IV-VI układały hasła związane z tolerancją.

PIĄTEK

KOLOR: CZERWONY

HASŁO: „Człowiek jest warty tyle, ile uczyni dobrego.”

W piątek na kolorowych łapkach pisaliśmy dobre uczynki.

Wyniki konkursu na „Najmodniejszą klasę”:

I miejsce V c, VIII a
II miejsce V a
III miejsce IV
IV miejsce VI a
V miejsce V b
VI miejsce VIII b, VIII c
VII miejsce VI b
VIII miejsce VII c
IX miejsce VII a

Dziękujemy nauczycielom i uczniom za zaangażowanie.

E. Sternik, M. Radom

 

Szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego odbył się 14 listopada 2019 r. Wzięło w nim udział 4 uczniów z klas VII i VIII. Sukcesem zakończył się start Mateusza Koclęgi, który zajął I miejsce (90% poprawnych odpowiedzi) oraz Dawida Szkudlarskiego, który uplasował się na miejscu drugim z wynikiem 83%.Mateusz i Dawid będą reprezentować naszą szkołę na gminnym etapie konkursu.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy największego bogactwa - zdobytej wiedzy.

JF

                13 listopada 2019 roku o godzinie 10:00 biblioteka szkolna na zaproszenie Biblioteki Miejskiej w Korfantowie gościła Teresę Zielińską – wieloletnią dziennikarkę Radia Opole.
                W dwugodzinnym spotkaniu połączonym z promocją „Tryptyku opolskiego” udział wzięli uczniowie klasy VII a, c i VI b.
Niezwykły gość w sposób ciekawy i bardzo obrazkowy opowiadał uczniom
o swoich trzech książkach, jak również o wielu historiach związanych z ich powstaniem. Sama pisarka przyznała, że głównym bohaterem jej powieści jest zawsze człowiek, którego można dojrzeć na każdej stronie Jej książki.
W skład „Tryptyku opolskiego” wchodzą następujące części:

- tom 1. „Historię życiem pisane”, 2017
- tom 2. „(O)Polskie Antypody”, 2018
- tom 3. „Sławni, zapomniani”, 2019

„Tryptyk opolski” wraz z osobistą dedykacją autorki, pozostał w zbiorach naszej biblioteki, co cieszy czytelników.

Uczestniczka

 

11 listopada spotkaliśmy się na corocznych obchodach Święta Niepodległości. W pierwszej części zebraliśmy się pod pomnikiem, gdzie odśpiewaliśmy hymn i poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Następnie głos zabrał Burmistrz Korfantowa Pan Janusz Wójcik.

Kolejno udaliśmy się do budynku szkoły na uroczystą akademię przygotowaną przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Czesława Niemena.

Ostatnim punktem spotkania było wspólne spotkanie przy kawie.

100 lat Polsko!