Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy

Dzień Ekologii i Edukacji Leśnej w naszej szkole

W ramach dorocznych akcji sprzątania świata, jako społeczność szkolna, staramy się podejmować konkretne, przekładające się na korzyść dla środowiska działania.

Tak też było w tym roku. Drugiego października br., siódmo- i ósmoklasiści, w sile 80 uczniów, wraz ze swoimi wychowawcami ruszyli do Arboretum w Lipnie koło Niemodlina. Tam, zajęcia na świeżym powietrzu oraz poczęstunek przygotowali pracownicy Nadleśnictwa Tułowice pod kierunkiem pani Sylwii Morawskiej – Piechowiak - specjalisty ds. edukacji leśnej, ochrony przyrody, gospodarki rolnej, lasów niepaństwowych i współpracy z Technikum Leśnym.

Młodzież podzielona na trzy grupy, na przemian poddawana była edukacji leśnej, poznając las, jako ekosystem oraz ucząc się rozpoznawać gatunki drzew i krzewów, wykonała solidny kawał ekologicznej roboty sprzątając otoczenie Arboretum w Lipnie oraz korzystała z przygotowanego przez leśników ogniska i poczęstunku.

Nasz zapał do działań proekologicznych zarejestrował dziennikarz radia Doxa, pan Marcin Polus. Relacją podzielimy się wkrótce.

 Jolanta Flakowska

 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy w naszej szkole 01.10.2019 r. Głównym celem, który chcieliśmy osiągnąć tego dnia, było zachęcenie naszych uczniów do czytania książek i czasopism. Rano, przez szkolny radiowęzeł, została nadana audycja o zaletach głośnego czytania. Na wszystkich przerwach w bibliotece nauczyciele i starsi uczniowie głośno czytali wybrane przez czytelników książki. Tego dnia również na lekcjach nauczyciele i uczniowie głośno czytali przez 10 minut. W holu szkoły i bibliotece widniały gazetki tematycznie nawiązujące do zalet czytania. Można było dowiedzieć się z nich, że czytanie rozwija rozum, odmładza, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach losu. Nie ma co się dziwić, że łączy pokolenia.                                        

Cieszymy się, że to cykliczne działanie na rzecz promocji czytelnictwa wśród uczniów stało się już tradycją w naszej szkole. Cel został zrealizowany. Wszystkim czytającym i słuchającym biblioteka dziękuje!

Maja Apostel, kl. 8 c

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnia 30 września 2019 r. w naszej szkole obchodziliśmy DZIEŃ CHŁOPAKA. Samorząd Uczniowski przygotował kilka konkurencji, aby wyłonić chłopaka na medal. Chłopcy pod okiem jury i dopingu kolegów i koleżanek zaprezentowali swój talent taneczny, pochwalili się wiedzą odpowiadając na pytania oraz pokazali swoje zdolności fryzjerskie. Po zaciętej walce chłopakiem na medal został Dawid Bej z klasy VII a. Spotkanie umilił słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców .Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za miłą zabawę.

                                                                                                                             Samorząd Uczniowski

W piątek 27 września 2019r. klasy Vc i VIIc wzięły udział w regionalnej lekcji w Heimatmuseum w Przechodzie. Pani Elżbieta Buczkowska z wielką pasją opowiadała o śląskich tradycjach, zwyczajach i codziennym, dawnym życiu miejscowej ludności. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądało wnętrze domu dawniej i jakich sprzętów używano. Wykonaliśmy także proste prace: praliśmy ręcznie, prasowaliśmy żelazkiem z duszą, mogliśmy maglować oraz pisaliśmy gęsim piórem. Posmakowaliśmy także śląskich potraw. Mile spędziliśmy czas na podwórku. 

                18 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Uczniowie zgodnie z zasadami demokracji, swój głos oddawali na kartach wyborczych, które wrzucali do urny. Wybory miały charakter tajny i bezpośredni. W sumie w głosowaniu wzięło udział 184 uczniów .

                Najwięcej głosów zdobyli: Tomasz Radom z klasy VIIIa , Emilia Krakowska z klasy VIIIa oraz Jakub Sobolewski z klasy VIa.

Nad prawidłowością przeprowadzenia wyborów czuwała nauczycielka wiedzy o społeczeństwie pani Katarzyna Sokół.

                Wszystkim wybranym do samorządu życzymy owocnej pracy.

Emilia Krakowska

18 września gościł w naszej szkole sierż. sztabowy Grzegorz Gorski z Komisariatu Policji
w Korfantowie. Na spotkaniu z uczniami policjant przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz zasady ostrożnego zachowania wobec osób obcych
i zwierząt. Poruszył również kwestię ponoszenia odpowiedzialności za własne czyny przez osoby, które ukończyły 13 rok życia. Policjant zachęcał uczniów do wyposażenia ubiorów
i plecaków w elementy odblaskowe.

 

Za nami pierwsze spotkanie z rodzicami

Mamy wybraną nową Radę Rodziców w skład, której wchodzą:

Przewodnicząca: Barbara Kot
Zastępca: Adam Szkudlarski
Sekretarz: Katarzyna Szkolna-Gach
Skarbnik: Mariola Rosińska
Członkowie: Anna Wodzińska, Krzysztof Rohaczyński, Katarzyna Karpicka

Życzymy owocnej pracy :-)

 

 

 

View the embedded image gallery online at:
http://sp2korfantow.pl/index.php/aktualnosci#sigFreeIda493e7c716

                Od kilku lat do stałego kalendarza imprez w naszej szkole weszło prezentowanie przez zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów najwybitniejszych dzieł literatury polskiej.

                11 września 2019r. miała miejsce ósma edycja Narodowego Czytania. Prezydent A. Duda z małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do kancelarii Prezydenta 8 nowel. Wśród wytypowanych pozycji z klasyki polskiej noweli znalazła się ,,Katarynka” B. Prusa, którą w całości czytaliśmy.

                W tym dniu hol szkoły zamienił się w literacką kawiarenkę, w której zasiedli zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie. Pan Edmund Borzemski- mistrz słowa dokonał uroczystego otwarcia, przybliżył nam epokę XIX w. Warszawy, scharakteryzował bohaterów. Mogliśmy usłyszeć dźwięki katarynki i specjalny wiersz napisany na te okazję. Potem nastąpiło głośne czytanie utworu. Czytały następujące osoby: pani Jolanta Flakowska, Dawid Taratuta, Michał Dziedzic, pani Małgorzata Wiśniewska, Agnieszka Raczek , pani Tamara Kobylańska, Kasia Bogucka, pani Agnieszka Pieczara, pani Beata Znojek, Amelia Krzemianowska, Weronika Wożniak, Jagoda Chudek, Karolina Jahołkowska i pan Edmund Borzemski. Narodowe Czytanie 2019, czyli akcja upowszechniająca czytelnictwo wśród Polaków została zorganizowana przez szkolną bibliotekę i przyniosła oczekiwane efekty. Treść ,,Katarynki’’ zmusiła nas do głębszych refleksji. Z niecierpliwością oczekujemy na Narodowe Czytanie w następnym roku.

 

 

 

ROZPOCZĘLIŚMY NOWY ROK SZKOLNY 2019/2020

2 września br. po dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie wróciliśmy do szkoły, pełni zapału
i energii do pracy. Na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego przybyła Pani Joanna Szkudlarska – skarbnik naszej gminy. Pani Dyrektor Małgorzata Sinicka serdecznie przywitała wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. W tym roku w Szkole Podstawowej nr 2 im. Czesława Niemena będzie uczyło się 12 klas, których wychowawcami zostali:

IV a Jolanta Flakowska
V a Monika Radom
V b Katarzyna Koteluk
V c Barbara Niewieńć – Glombitza
VI a Grzegorz Żabiński
VI b Barbara Skiba
VII a Bożena Kłoda
VII b Agnieszka Andrejszyn
VII c Katarzyna Sokół
VIII a Marzena Zawadzka – Maćków
VIII b Ireneusz Misztal
VIII c Stanisława Faron – Mroczko

Grono pedagogiczne powiększyło się o czterech nowych nauczycieli: Agnieszka Andrejszyn – język polski, Aleksandra Mirecka – matematyka, Anna Szejdewik – przyroda, Patrycja Brodkorb – matematyka.

Życzymy owocnej pracy nauczycielom i uczniom ;-)