8 czerwca 2018r. po raz trzeci przystąpiliśmy do Ogólnopolskiej Akcji NOC BIBLIOTEK 2018. Hasło tegorocznej akcji „ RzeczpospoCzyta” na 100 lat Niepodległej.

Uczestnicy nocy wstawili się o godzinie 19:00 w szkolnej bibliotece. Przynieśli ze sobą materace, koce, poduszki, jedzenie i oczywiście dobry humor.

Nockę rozpoczęliśmy bardzo oficjalnie, wysłuchaliśmy przemówienia p. Katarzyny Sołtan- Młodożeniec, krajowej koordynatorki akcji Noc Bibliotek.

Zaczęliśmy od zabawy integracyjnej „ Flirt z Niepodległą”. Flirtowaliśmy z literaturą za pomocą 28 kart, na których było 280 zdań-cytatów z utworów wydanych w Polsce ok. 1918r. oraz czytanych wówczas wierszy patriotycznych. Następna zabawa to półka z jubilatem, był nim Herbert, bo przecież rok 2018 jest Rokiem Herberta. Bawiliśmy się w kalambury- każda grupa otrzymała fragment wiersza Herberta i musiała przedstawić go pozostałym członkom, bez mówienia i pisania. Słuchacze próbowali odgadnąć, o czym był ten fragment. Nadawaliśmy własne tytuły do wybranych wierszy poety. Na koniec każda grupa otrzymała utwór „ Pan Cogito i wyobraźnia” i miała dopisać 5 kolejnych wersów do fragmentu wiersza. Nasza wyobraźnia nie zawiodła.

Po czytelniczych atrakcjach, by wzmocnić siły, odbyło się wspólne literackie gotowanie, czyli smaczne czytanie. Gdy najedliśmy się prawie do syta, jedna z mam p. Owczarkowa, zrobiła nam miłą niespodziankę i przywiozła z domu blachę pizzy własnego wypieku ( Marzenia się spełniają J ).

Z okazji obchodów 100- lecia niepodległości Polski późną nocą wybraliśmy się w podróż w czasie. W związku z tym przeprowadziliśmy sondę uliczną „ Polska za 100 lat”, można było wcielić się w dziennikarza albo przechodnia.

Następnie tworzyliśmy Kapsułę Pamięci, redagowaliśmy listy lub pocztówki do ludzi żyjących w 2118r. Oglądaliśmy również premierę filmu rodzinnego „ Tarapaty” i robiliśmy jeszcze wiele ciekawych rzeczy, ale to już pozostanie naszą tajemnicą.

Bladym świtem ulokowaliśmy się wygodnie w śpiworach, ułożonych między regałami, czytaliśmy sobie fragmenty ulubionych książek… ale sen nie chciał przyjść…

O godzinie 7:00 rano 9 czerwca, Noc Bibliotek 2018 w naszej szkole została zakończona, każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe zakładki, ex librisy. Niech żałują ci, którzy nie skorzystali z tych atrakcji, które miały miejsce w nocy w naszej szkolnej bibliotece.

Marysia, Anita, Natalia