W związku z obchodami Stulecia Odzyskania Niepodległości nasza szkoła podjęła wiele inicjatyw, które rozpoczęły się już w czerwcu ubiegłego roku szkolnego.

Wtedy właśnie przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji NOC BIBLIOTEK 2018, która odbywała się pod hasłem RzeczpospoCzyta na 100 lat Niepodległej. Spotkanie rozpoczęło się zabawą Flirt z Niepodległą – czyli 280 zadań – cytatów z utworów wydanych w Polsce ok. 1918 r. oraz czytanych wówczas wierszy patriotycznych. Następnie wybraliśmy się w podróż w czasie. W związku z tym przeprowadziliśmy sondę uliczną Polska za 100 lat. Następnie tworzyliśmy kapsułę pamięci, redagowaliśmy listy lub pocztówki do ludzi żyjących w 2118 r.

Kolejne inicjatywy podjęliśmy w nowym roku szkolnym:

*  100 KARTEK NA 100–LECIE NIEPODLEGŁOŚCI – udział w projekcie edukacyjnym stworzonym przez nauczycieli języka angielskiego z całej Polski.

*  PATRIOTYCZNA DEKORACJA SZKOŁY – październikowy konkurs Klubu Europejskiego – każda klasa przygotowuje patriotyczną dekorację na drzwi i okna swojej sali.

*  SZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY ,,JÓZEF PIŁSUDSKI - WÓDZ I POLITYK”

*  BIEG NIEPODLEGŁOŚCI

* DO HYMNU stanie szkoła 9 listopada o godzinie 11.11 i zaśpiewamy cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego włączając się do akcji NIEPODLEGŁA DO HYMNU

* Również 9 listopada odbędzie się środowiskowa uroczystość, podczas której nastąpi poświęcenie pomnika POLEGŁYM ZA WOLNOŚĆ

*  RELACJE POLSKI Z KRAJAMI UNII EUROPEJSKIJE NA PRZESTRZENI WIEKÓW – prezentacja multimedialna wykonana przez członków Klubu Europejskiego, która zostanie zaprezentowana uczniom naszej szkoły.

*  OJCZYZNĘ MAM W SERCU – konkurs literacki.

*  FILM NA STULECIE – powstanie serwisu informacyjnego NIEMEN NEWS

*  A TOBIE Z CZYM KOJARZY SIĘ POLSKA? – konkurs literacki

*  KONKURS O NIEPODLEGŁEJ – inicjatywa biblioteki szkolnej

Podjęte inicjatywy mają zachęcić wszystkich – zarówno uczniów jak i nauczycieli - do radosnego świętowania stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości!