Zainicjonowane w 2012 roku przez Prezydencką Parę Narodowe Czytanie arcydzieł literatury polskiej doczekało się 6 edycji.

     Akcja na dobre zadomowiła się w kalendarzu imprez organizowanych przez szkolną bibliotekę. Po raz kolejny bierzemy udział w tym pięknym przedsięwzięciu.

   13 września 2017 r. przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji. W tym roku przyszła kolej na czytanie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Piętnastoosobowa reprezentacja z klas II i III gimnazjum: P. Oskierko, F. Markowski, K. Czechowski, M. Wistuba, J. Pieczara,
G. Buczkowski, J. Hetmańska, G. Grabowy, J. Rymarz, B. Malinowski, W. Korgiel, L. Paszkowska, T. Stankala, K. Dyl, M. Bogon, A. Koszyk, M. Dobrowolska, nauczyciele: p. Jolanta Flakowska, p. Agnieszka Pieczara, p. Ireneusz Misztal oraz zaproszony gość, poeta- p. Edmund Borzemski, czytali wybrane sceny z utworu. Zadanie nie było takie łatwe, gdyż przyszło się zmierzyć z staropolską gwarą. Jednak wszyscy świetnie się spisali. Brawo! Dodatkową atrakcję stanowiły stroje czytających, które zawierały elementy kultury ludowej.

 Prowadzące: Anna Koszyk i Maria Dobrowolska przedstawiły ogólny zarys fabuły utworu Stanisława Wyspiańskiego oraz informacje dotyczące samego autora.

     Na zakończenie usłyszeliśmy fragment utworu z filmu „Wesele” w wykonaniu Czesława Niemena, patrona naszej szkoły.

 Wszyscy jesteśmy zdania, że akcja przyniosła oczekiwane efekty, rozbudziła wyobraźnię i na pewno zainteresowała dziełem. Czekamy na kolejny rok.

Maria Dobrowolska