Po zakończeniu części oficjalnej czyli odsłonięciu pomnika miała miejsce akademia niepodległościowa w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Uczniowie od wielu dni przygotowywali się do wystąpienia przed tak wielką publicznością. Młodzież przeniosła nas w czasie, abyśmy mogli poczuć co czuli nasi przodkowie i abyśmy doceniali, że dziś żyjemy w wolnym kraju. Nad uczniami czuwali nauczyciele języka polskiego. Przedstawienie z pewnością się spodobało ponieważ młodzi aktorzy zostali nagrodzeni owacjami na stojąco.

Po przedstawieniu pan Ireneusz Misztal zaprosił publiczność do wspólnego śpiewania piosenek patriotycznych.

Na koniec uroczystości Burmistrz Korfantowa w podziękowaniu za zorganizowanie tego wydarzenia oraz obecność mieszkańców gminy i zaproszonych gości wykonał autorsko utwór: ,,Polskie Kwiaty". Kolejno można było obejrzeć wystawę „Korfantów dawniej i dziś”. Wspólne, świętowanie zakończyło w się przy kawie i słodkościach przygotowanych przez pracowników gospodarza obiektu.