Twórczo z Teatrem pod takim tytułem przebiega projekt w opolskim Teatrze im. Jana Kochanowskiego. To propozycja z zakresu edukacji teatralnej dla młodzieży i nauczycieli ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Patronat nad projektem objęło Opolskie Kuratorium Oświaty. Projekt rozpoczął się w styczniu 2017 i nasza szkoła wzięła w nim udział. Szkolnymi koordynatorkami są panie: Katarzyna Sokół, Agnieszka Pieczara i Stanisława Faron – Mroczko.

Uczestnikom projektu Twórczo z Teatrem zaproponowano oprócz przedstawień również zeszyty metodyczne z propozycjami scenariuszy lekcji oraz warsztaty kontekstowe do spektakli dla uczniów, które poprowadzą aktorzy lub biorący udział w projekcie pracownicy Kochanowskiego. Wszystkie działania są ściśle powiązane ze szkolną podstawą programową.

Projekt obejmuje pięć przedstawień z repertuaru Kochanowskiego: Ślub (reż. Anna Augustynowicz), Uroczystość (reż. Norbert Rakowski) i Bez znieczulenia (reż. Piotr Ratajczak), Ty, Hitler (reż. Tomasz Kaczorowski), OPOLE/04 (reż. Agnieszka Korytkowska-Mazur, Piotr Ratajczak, Jakub Skrzywanek, Marcin wierzchowski).

Młodzież naszej szkoły już trzykrotnie miała okazję odwiedzić opolski teatr. W maju uczniowie obejrzeli Bez znieczulenia i wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez aktorów. W czerwcu uczestniczyli w czytaniu tragedii Adama Naruszewicza Gwido hrabia Blezu. Jej tematem jest tzw. krucjata dziecięca z 1213 roku. Przedstawienie dwóch przeciwstawnych sobie światów, chrześcijańskiego i mahometańskiego, ukazanie postaw bohaterów przeżywających często konflikt podstawowych wartości było wyjściem do dyskusji na temat współczesnych problemów.

14 września br. miała miejsce kolejna wyprawa do Opola, tym razem na Ślub Witolda Gombrowicza. Spektakl był dość trudny w odbiorze dla młodego widza, jednak wszystkich zachwyciła gra aktorów oraz warsztaty z panią Joanną Matuszak - aktorką Teatru Współczesnego w Szczecinie. Nasi uczniowie połknęli bakcyla teatru.