W listopadzie 1918r., po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania upragnionej wolności. Szkoła Podstawowa nr 2, to doniosłe wydarzenie czciła na różne sposoby. Biblioteka czynnie włączała się w świętowaniu obchodów.

                13 grudnia 2018r. w bibliotece odbył się poranek poetycki- ostatnia impreza doniosłego jubileuszu.

                W spotkaniu udział wzięli miłośnicy poezji i mistrz słowa Edmund Borzemski. Autor zaprezentował wiersze pochodzące z tomiku „ Zderzenie z Niepodległą”, opowiadał o okolicznościach powstania tego przedsięwzięcia. Uczniowie również czytali wiersze zamieszczone w tym almanachu.

                Podczas spotkania panowała miła atmosfera, pełna ciepła i serdeczności, uczestnicy z powagą słuchali mistrza oraz siebie.

Został rozstrzygnięty konkurs literacki, ogłoszony przez bibliotekę i polonistów, pt.:     „ A Tobie z czym kojarzy się Polska?” Oto wyniki:

I miejsce Maria Dobrowolska IIIb

II miejsce Anna Koszyk           IIIc

III miejsce Paulina Taratuta   IIIb

Wyróżnienia:

Weronika Woźniak VIIb

Katarzyna Hawrot IIIb

Agata Pręda VIIIa

Magdalena Buczkowska VIIb

Zwycięzcom gratulujemy pomysłowości i oryginalności.

                Jubileuszowy rok dobiega końca. Przepiękne dekoracje, gazetki, wystawy, programy i wszystkie inicjatywy podjęte w tym roku stworzyły niepowtarzalny klimat oraz nasunęły refleksję, że to tylko nam dane było świętować 100 rocznicę odzyskania wolności.

                Wydaje nam się, że godnie uczciliśmy Polskę Niepodległą w 100-lecie jej wielkiego jubileuszu.