Andrzejki to wieczór wróżb. Przypadają na noc z 29 na 30 listopada. Tego dnia organizuje się zabawy często połączone z wróżbami. Andrzejki są hucznie obchodzone, ponieważ przypadają na czas ostatnich zabaw przed adwentem. W tym roku niestety tak nie będzie – zachęcamy do powróżenia sobie w domu.

Andrzejkowe wróżby

Podczas zabawy andrzejkowej nie może zabraknąć wróżb. Propozycji jest naprawdę sporo i nie sposób przeprowadzić je wszystkie, bo nie starczyłoby na to czasu. W związku z tym warto wybrać te najciekawsze i stosunkowo najłatwiejsze. Do najpopularniejszych wróżb andrzejkowych zaliczają się następujące zabawy:

LANIE WOSKU – to jedna z najpopularniejszych wróżb andrzejkowych, która przeprowadzana jest zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Zabawa polega na laniu wosku przez ucho od klucza. Następnie należy odczytać kształt figurki i tutaj wyobraźnia nie zna granic, bo każda osoba może widzieć co innego. Lanie wosku to naprawdę niezła frajda.

SERCE – do przeprowadzenia tej wróżby potrzebne będą: kartka, długopis, nożyczki i szpilki. Z kartki wycinamy serce i za pomocą długopisu przedzielamy serce na dwie części. Na jednej wypisujemy imiona męskie, a na drugiej damskie. Osobą chcąca poznać imię swojego przyszłego męża/żony musi szpilką przepić kartkę. Potem sprawdza, jakie imię będzie nosił przyszły mąż lub przyszła żona.

BUTY – zabawa adresowana jest przede wszystkim do dziewczyn i chłopaków stanu wolnego. Wróżba pokazuje, kto pierwszy wyjdzie za mąż/ożeni się. Na czym polega zabawa? Buty ustawia się w najdalej znajdującym się punkcie od drzwi. Następnie każdy po kolei ustawia but na zasadzie tip-topów i podąża w kierunku drzwi wejściowych. But, który pierwszy znajdzie się na progu lub go przekroczy będzie wróżył, że jego właściciel pierwszy weźmie ślub.