A to dzięki wirtualnym zajęciom na żywo w Planetarium Centrum Nauki Kopernik. Dzięki interaktywnemu spotkaniu z edukatorami CNK w ramach Programu „Nauka dla Ciebie” finansowanego z dotacji MEiN, 116 uczniów naszej szkoły przeniosło się na trochę w kosmos. Warto dodać, że zajęcia trafiły do nas dzięki działaniu naszego KMO Szperacze.

Duże wrażenie zrobiła obserwacja zimowego nieba i rozpoznawanie na nim gwiazd i gwiazdozbiorów, kosmiczny lot połączony z wizytą na planetach wskazanych przez uczestników interaktywnych zajęć oraz wizyta na stacji kosmicznej ISS. Dowiedzieliśmy się, że na stacji można uprawiać rzodkiewkę, gorzej rozwijają się komórki rakowe, ale za to bakteria Salmonella jest jeszcze bardziej groźna. Bardzo intrygująca była również interakcja z trenerami CNK, możliwość zadawania pytań i otrzymywanie na nie odpowiedzi.

W trakcie zajęć uczniowie poznali sposoby wyznaczania kierunków świata za pomocą gwiazd, pojęcie asteryzmu, poznali podstawowe wiadomości o planetach: Wenus, Mars, Jowisz, Uran, Neptun a nawet Pluton. No i przede wszystkim szybowali w kosmosie i obejrzeli galaktykę z zewnątrz. Mowa była także o zorzy polarnej, budowie stacji kosmicznej, stanie nieważkości, polu grawitacyjnym, sile grawitacji, sile odśrodkowej.

Wśród opinii uczniów – uczestników zajęć w e-Planetobusie przeważały słowa: ”…zajęcia były ciekawe, rozwijające, fajne, interesujące. Były przyjemnym doświadczeniem. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o planetach i gwiazdach. Spotkanie było dobrze zrealizowane, a jego minusem było to, że było za krótkie. Chętnie jeszcze raz wzięlibyśmy w nich udział.”

KMO Szperacze

Jolanta Flakowska

Źródlo obrazu: https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/miedzynarodowa-stacja-kosmiczna-nad-polska-zobacz-jej-przelot-11532.html