Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodziliśmy 21 listopada br. Apel przygotowany i przeprowadzony został przez członków Szkolnego Koła PCK, przy szczególnym zaangażowaniu Zarządu Koła.

Ania i Magda przedstawiły wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 153 koleżanek i kolegów. W ankiecie znalazły się między innymi pytania: „Czy palisz?”, „Ile papierosów palisz dziennie?”, „Czy wiesz jak szkodzi palenia czynne i bierne?”.

Wśród ankietowanych 12% odpowiedziało na pierwsze pytanie twierdząco, co jest wynikiem trzykrotnie niższym niż w ubiegłym roku. Na temat skutków palenia uczestnicy apelu dużo i w ciekawy sposób dowiedzieli się z filmu „Nie spal się na starcie”.

Kolejne ważne i ciekawe informacje podała pani Maria Osiecka ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nysie – nasz gość specjalny.

Pani Maria omówiła skutki palenia oraz zawartość papierosów, a także innych używek. Wymieniała czyhające na nas zagrożenia wynikające z palenia czynnego i biernego. Usłyszeliśmy, że najniebezpieczniejszy jest podstępny rak.

Pozostaje mieć nadzieję, że udało się nam i Pani Osieckiej dotrzeć do uczestników apelu i wielu uczniom prelekcja dała do myślenia.

Dla podsumowania wiedzy o skutkach palenia przeprowadzony został quiz, w którym nagrodę główną stanowił bilet na seans filmowy do kina Helios w Opolu. Zwycięzcą konkursu, a więc zdobywcą nagrody został Michał Dziedzic z klasy VIIb.

Na zakończenie zaproponowaliśmy zamienienie niezdrowego wciągania dymu zdrowym chrupaniem owoców i warzyw. Oprócz zdrowego poczęstunku, uczestnicy apelu otrzymali także ulotki informacyjne.

Opiekun Sz. K. PCK

Jolanta Flakowska