Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodziliśmy 29 listopada br. Apel przygotowany  i przeprowadzony został przez członków Szkolnego Koła PCK.

Julia, Monika i Magda przedstawiły wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 163 koleżanek i kolegów. W ankiecie znalazły się między innymi pytania: „Czy palisz?”, „Ile papierosów palisz dziennie?”, „Czy wiesz jak szkodzi palenia czynne i bierne?”.

Smutnym faktem jest to, że 36% pytanych odpowiedziało na pierwsze pytanie twierdząco, mimo dosyć obszernej wiedzy na temat szkodliwości palenia. Na temat skutków palenia powiedziała sporo pani Maria Osiecka ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nysie – nasz gość specjalny.

Pani Maria omówiła skutki palenia oraz zawartość papierosów, a także innych używek. Wymieniała czyhające na nas zagrożenia wynikające z palenia czynnego i biernego. Usłyszeliśmy, że najniebezpieczniejszy jest podstępny rak.

Pozostaje mieć nadzieję, że udało się Pani Osieckiej dotrzeć do uczestników apelu i wielu uczniom prelekcja dała do myślenia.

Na zakończenie nowi członkowie Szkolnego Koła PCK otrzymali legitymacje, stając się pełnoprawnymi członkami organizacji.

Opiekun Sz. K. PCK

Jolanta Flakowska