Klub Młodego Odkrywcy szperacze eksperymentuje i odkrywa nowe obszary do działania zdalnego. Cały czas spotykamy się w Teamsie i to nie tylko w Klubowym gronie. Pod koniec listopada mogliśmy przyjrzeć się pracy innych klubów, w tym KMO Binuli (Źródło) z Gruzji. A to wszystko dzięki IX Forum KMO w Centrum Nauki Kopernik. Poniżej znajduje się link do tego wydarzenia: https://kmo.org.pl/pl/news/3443
KMO Szperacze realizuje kolejny mikroprojekt. Tym razem prace koncentrują się na stanie powietrza w gminnie Korfantów. Innymi słowy – „Sprawdzamy czym oddychamy”. Wykonaliśmy już praktyczne badania stanu powietrza w naszym otoczeniu, „obejrzeliśmy powietrze” pod mikroskopem i jesteśmy na etapie porządkowania zebranych materiałów oraz zbierania tych oficjalnie dostępnych w Internecie. Wyniki naszych badań udostępnimy na gazetce KMO i na stronie. W międzyczasie przyglądamy się składnikom powietrza. Na zajęciach 05.03.2020 r. otrzymywaliśmy tlen, jako jeden ze składników tej mieszaniny gazów i badaliśmy jego palność.
JF/MZM
„Widzimy mózgiem a nie oczami” to temat zajęć poprowadzonych przez dr inż. Annę Wróbel na Politechnice Wrocławskiej w minioną sobotę -25.01.2020 r.
Zajęcia wspierają działanie Klubu Młodego Odkrywcy Szperacze. Tym razem dr inż. Anna Wróbel zdradzała tajemnice widzenia, czyli odbierania obrazów i ich analizowania w mózgu człowieka. W ramach zajęć na uczelni wykonaliśmy szereg doświadczeń, które są inspiracją do klubowych spotkań.
Opiekun KMO Szperacze
Jolanta Flakowska
W piątek, 10.01.2020 r., Klub Młodego Odkrywcy Szperacze uczestniczył w zajęciach w ramach ogólnopolskiej akcji naukowej „Noc biologów ”. Na zainteresowanych nauką o życiu, czekali podczas dziewiątej edycji, pracownicy naukowi i studenci w 34 ośrodkach akademickich w Polsce. Nasi klubowicze skorzystali z różnorodnych i ciekawych zajęć na Uniwersytecie Wrocławskim.
Jak sami klubowicze stwierdzili ”… była to bardzo udana wyprawa. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych, nowych rzeczy. No i było bardzo miło i fajnie.”
Czytaj więcej: Globalne zmiany środowiska czyli KMO na „Nocy biologów” we Wrocławiu
14 grudnia 2019 uczestniczyliśmy w kolejnych zajęciach wspierających działanie Klubów Młodego Odkrywcy. Tym razem dr inż. Agnieszka Popiołek-Masajada z Politechniki Wrocławskiej, w ramach warsztatów „Szkiełko i oko - świat widziany w powiększeniu” zdradzała naturę światła oraz sporo technik ciekawego i kreatywnego postrzegania otaczającej rzeczywistości. W ramach zajęć na uczelni wykonaliśmy między innymi aparat otworkowy oraz soczewkę z … żelatyny, czyli zwykłej galaretki. Oj! Działo się, działo.
Opiekun KMO Szperacze
Jolanta Flakowska
Politechnika Wrocławska, jako partner Centrum Nauki Kopernik w ramach projektu Klubu Młodego Odkrywcy proponuje wsparcie klubowiczom i ich opiekunom. W minioną sobotę 30.11.2019 r. odbyło się pierwsze z cyklicznych spotkań poświęcone eksperymentowaniu i metodzie naukowej stosowanej w zajęciach klubowych.
Warsztaty „Pogłębienie integracji grup przez wspólne eksperymentowanie” poprowadzone przez dr inż. Annę Hajdusianek, sprawiły iż aktywna sobota dała nam moc inspiracji na klubowe spotkania. W ramy współpracy wpisany jest także wzajemny udział w festiwalach nauki oraz otwartych konkursach naukowych.
Opiekun KMO Szperacze
Jolanta Flakowska
Czytaj więcej: Klub Młodego Odkrywcy „Szperacze” podjął współpracę z Politechniką Wrocławską
Dzisiaj, 31.10.2019 r. Szperacze prowadzili badanie pH roztworów mydeł dostępnych w drogeriach. Sprawdzali, które z mydeł jest najlepsze dla ludzkiej skóry. Wyniki mini projektu już wkrótce na gazetce KMO
"Nauka w służbie społeczeństwa" - pod takim hasłem w dniach 25- 26 września br. odbywał się Nyski Festiwal Nauki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie. Pierwszego dnia Festiwalu 22 członków Klub Młodego Odkrywcy Szperacze uczestniczyło w 4 wybranych aktywnościach.
Klubowicze wzięli udział w warsztatach: „ Ujawnianie i zabezpieczanie śladów kryminalistycznych na miejscu zdarzenia”, które poprowadził mgr Dariusz Bednarz oraz w zajęciach z programowania w nowoczesnej pracowni informatycznej.
Następnie obserwowali pokaz gaszenia pożaru z wykorzystaniem różnorodnych środków gaśniczych i modelu budynku. Pokaz poprowadził w pełnym stroju strażackim mgr inż. Marek Makówka.
Natomiast o najczęstszych problemach cery młodej i sposobach jej pielęgnacji klubowicze usłyszeli podczas wykładu mgr Mirosławy Grabas-Wyrwich w Instytucie Kosmetologii PWSZ. Chętni wykonywali sobie także profesjonalny test pozwalający określić typ cery, jej stan uwodnienia i natłuszczenia.
W ramach naukowego wypadu zdołaliśmy jeszcze zwiedzić stolicę Powiatu nyskiego i przekąsić małe co nieco.
Opiekunki KMO
Jolanta Flakowska
Marzena Zawadzka-Maćków
Szperacze jeszcze raz zabrali się za powietrze. Tym razem zapraszali do wytworzenia chmury w butelce – adiabatyczne sprężanie i rozprężanie powietrza z rozpylonym w nim spirytusem salicylowym dało piękne chmury uwięzione w butelkach.
Z kolei winda wodna w prosty sposób zobrazowała termiczną rozszerzalność gazów. Im więcej ciepła wytworzyliśmy, tym wyżej w pojemniku unosiły się nasze płonące okręty.
Osoby, które czekały w kolejce do eksperymentowania zmagały się z zagadką logiczną.
Zobaczcie zresztą sami na zdjęciach.
Kolejne spotkanie odbędzie się 13.03.2019r. Serdecznie zapraszamy do eksperymentowania!
Czytaj więcej: Chmura w butelce i winda wodna, czyli powietrze raz jeszcze
6 zwycięskich zespołów zaprezentuje swoje doświadczenia na tegorocznym Pikniku Naukowym "My i maszyny" 11go maja na Stadionie Narodowym w Warszawie!
Przez ostatni miesiąc, w II etapie zmagań, 9 zespołów KMO wyłonionych po I etapie ogólnopolskiego konkursu, dopracowywało swoje pomysły na doświadczenia związane z maszynami. Każdy z 3 zgłoszonych scenariuszy był oceniany przez komisję w 6 kategoriach: piknikowości, interaktywności, ciekawości, oryginalności, naukowości i bezpieczeństwa.
Zwycięskie zespoły to:
Czytaj więcej: Konkurs "KMO na 23. Pikniku Naukowym" rozstrzygnięty!
Tym razem Szperacze przybliżyli właściwości dwutlenku węgla. Można było samodzielnie przekonać się, że to gaz o gęstości większej od gęstości powietrza, że jest niepalny i gasi płomień. Była zadyma i wielkie banie! Rafał i Dawid dali czadu!
Kolejne spotkanie odbędzie się po feriach 13.02.2019r. Serdecznie zapraszamy do eksperymentowania!