Politechnika Wrocławska, jako partner Centrum Nauki Kopernik w ramach projektu Klubu Młodego Odkrywcy proponuje wsparcie klubowiczom i ich opiekunom. W minioną sobotę 30.11.2019 r. odbyło się pierwsze z cyklicznych spotkań poświęcone eksperymentowaniu i metodzie naukowej stosowanej w zajęciach klubowych.

Warsztaty „Pogłębienie integracji grup przez wspólne eksperymentowanie” poprowadzone przez dr inż. Annę Hajdusianek, sprawiły iż aktywna sobota dała nam moc inspiracji na klubowe spotkania. W ramy współpracy wpisany jest także wzajemny udział w festiwalach nauki oraz otwartych konkursach naukowych.

Opiekun KMO Szperacze

Jolanta Flakowska

Dzisiaj, 31.10.2019 r. Szperacze prowadzili badanie pH roztworów mydeł dostępnych w drogeriach. Sprawdzali, które z mydeł jest najlepsze dla ludzkiej skóry. Wyniki mini projektu już wkrótce na gazetce KMO

"Nauka w służbie społeczeństwa" - pod takim hasłem w dniach 25- 26 września br. odbywał się Nyski Festiwal Nauki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie. Pierwszego dnia Festiwalu 22 członków Klub Młodego Odkrywcy Szperacze uczestniczyło w 4 wybranych aktywnościach.

Klubowicze wzięli udział w warsztatach: „ Ujawnianie i zabezpieczanie śladów kryminalistycznych na miejscu zdarzenia”, które poprowadził mgr Dariusz Bednarz oraz w zajęciach z programowania w nowoczesnej pracowni informatycznej.

Następnie obserwowali pokaz gaszenia pożaru z wykorzystaniem różnorodnych środków gaśniczych i modelu budynku. Pokaz poprowadził w pełnym stroju strażackim mgr inż. Marek Makówka.

Natomiast o najczęstszych problemach cery młodej i sposobach jej pielęgnacji klubowicze usłyszeli podczas wykładu mgr Mirosławy Grabas-Wyrwich w Instytucie Kosmetologii PWSZ. Chętni wykonywali sobie także profesjonalny test pozwalający określić typ cery, jej stan uwodnienia i natłuszczenia.

W ramach naukowego wypadu zdołaliśmy jeszcze zwiedzić stolicę Powiatu nyskiego i przekąsić małe co nieco.

Opiekunki KMO

Jolanta Flakowska

Marzena Zawadzka-Maćków


Szperacze jeszcze raz zabrali się za powietrze. Tym razem zapraszali do wytworzenia chmury w butelce – adiabatyczne sprężanie i rozprężanie powietrza z rozpylonym w nim spirytusem salicylowym dało piękne chmury uwięzione w butelkach.

Z kolei winda wodna w prosty sposób zobrazowała termiczną rozszerzalność gazów. Im więcej ciepła wytworzyliśmy, tym wyżej w pojemniku unosiły się nasze płonące okręty.

Osoby, które czekały w kolejce do eksperymentowania zmagały się z zagadką logiczną.

Zobaczcie zresztą sami na zdjęciach.

Kolejne spotkanie odbędzie się  13.03.2019r. Serdecznie zapraszamy do eksperymentowania!

6 zwycięskich zespołów zaprezentuje swoje doświadczenia na tegorocznym Pikniku Naukowym "My i maszyny" 11go maja na Stadionie Narodowym w Warszawie!

Przez ostatni miesiąc, w II etapie zmagań, 9 zespołów KMO wyłonionych po I etapie ogólnopolskiego konkursu, dopracowywało swoje pomysły na doświadczenia związane z maszynami. Każdy z 3 zgłoszonych scenariuszy był oceniany przez komisję w 6 kategoriach: piknikowości, interaktywności, ciekawości, oryginalności, naukowości i bezpieczeństwa.

Zwycięskie zespoły to:

  1. KMO Międzylesie prowadzone przez Władysław Broszko
  2. KMO Szperacze prowadzone przez Jolantę Flakowską
  3. Trzasnięte Probówki prowadzone przez Marzenę Zawadzką-Maćkow

Tym razem Szperacze przybliżyli właściwości dwutlenku węgla. Można było samodzielnie przekonać się, że to gaz o gęstości większej od gęstości powietrza, że jest niepalny i gasi płomień. Była zadyma i wielkie banie! Rafał i Dawid dali czadu!

Kolejne spotkanie odbędzie się po feriach 13.02.2019r. Serdecznie zapraszamy do eksperymentowania!

W piątek, 11.01.2019 r., Kluby Młodych Odkrywców Szperacze i Trzaśnięte próbówki wyprawiły się do Wrocławia na „Noc biologów”.

 Podczas ogólnopolskiego święta nauki, jaką jest „Noc biologów” na zainteresowanych nauką o życiu, czekali podczas ósmej edycji, pracownicy naukowi i studenci w 34 ośrodkach akademickich w Polsce.

My wybraliśmy zajęcia w trzech instytutach Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas warsztatów „Czyj to ślad?” w Instytucie Biologii Środowiskowej, dowiedzieliśmy się jak rozpoznawać ślady różnorodnych organizmów w terenie oraz wykonaliśmy odlewy tropów wybranych ssaków.

Warsztaty: „Ocena wieku i płci na podstawie szkieletu człowieka” w Katedrze Biologii Człowieka, wzbogaciły nas o bardzo praktyczne umiejętności. Płeć i wiek rozpoznawaliśmy na podstawie analizy autentycznych średniowiecznych czaszek i kości.

W Instytucie Genetyki i Mikrobiologii Uniwersytetu Wrocławskiego wzięliśmy udział w pokazie „Serce jako perkusja” oraz warsztatach „Mikroświat”. I tu znowu dowiedzieliśmy się wielu nowych i ciekawych rzeczy.

Nasza aktywność nie była jednak tylko naukowa. Przed zajęciami na Uniwersytecie oderwaliśmy się od wszystkiego, co nam ciąży w Parku Trampolin GOJUMP. W tajniki trampolinowych skoków wprowadzał nas trener personalny Maciej - gwiazda „Mam talent” i entuzjasta zdrowego życia. 

Oj! Działo się, działo!

Opiekunki KMO Szperacze i TP

Jolanta Flakowska

Marzena Zawadzka - Maćków

26 września 2018 r., obydwa Kluby Młodego Odkrywcy – Szperacze i TP, uczestniczyły w XIV Nyskim Festiwalu Nauki. Niestety klubowicze nie mogli być wszędzie i posłuchać wszystkiego. Festiwalowa oferta była bardzo bogata, a wiele zajęć i warsztatów odbywało się równocześnie.

Ostatecznie Kluby skorzystały z 5 różnych aktywności – wszystkie miały miejsce w budynku G nyskiej uczelni (PWSZ). Klubowicze wysłuchali wykładu dr. hab. n. med. Zbigniewa Ciemieniewskiego pt „Prewencja chorób układu krążenia – pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy śmiertelni”.

Wzięli udział w pokazie: „ Skanowanie w 3D w medycynie – czyli jak przenieść obiekt rzeczywisty do świata wirtualnego”, który poprowadził mgr inż. Jacek Tomasiak. W czasie pokazu „zeskanowany” i przygotowany do wydrukowania w drukarce 3D został jeden  ze Szperaczy.

Następnie uczniowie obserwowali pokaz pracy drona. Pooglądali Nysę i siebie z wysokości. Usłyszeli także ciekawe wskazówki dotyczące użytkowania drona – na wypadek, gdyby sami zostali użytkownikami takiego urządzenia.

Była też aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Pod kierunkiem pań z UTW w Nysie klubowicze poznali podstawowe zasady gry w bule i zawzięcie rywalizowali w kolejnych fazach rozgrywek.

Na koniec pan Marek Flakowski, także z ramienia UTW w Nysie, opowiedział o bioróżnorodności i przyczynach jej zanikania.

Opiekunki KMO

Jolanta Flakowska

Marzena Zawadzka-Maćków

Szperacze nie odpoczywali po zakończeniu roku szkolnego. Na zaproszenie organizatorów II Nyskonu wystąpili z pokazami naukowymi na dwudniowym konwencie, który odbywał się się na terenach nyskich fortyfikacji. Martyna, Żaneta i Gabriel zaprezentowali między innymi pokazy, z którymi wcześniej wystąpili na Pikniku Naukowym w Warszawie i razem z innymi uczestnikami imprezy przekraczali granice wyobraźni.

Nyskon to konwent wypełniony atrakcjami. Jego uczestnicy mogli zanurzyć się w sześciu strefach, między innymi: Fantasy, Japońskiej i Furry, dodatkowo pojawiła się strefa dziecięca, w której każda pociecha znalazła coś dla siebie.

Tym razem Nyskon odbywał się w polsko-czeskiej odsłonie. Dzięki środkom pochodzącym od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury wstęp na imprezę był nieodpłatny.

Opiekunka KMO Szperacze

Jolanta Flakowska

Fabryka Robotów w Łączniku to jedyne miejsce w Polsce gdzie budowane są ogromne stalowe roboty inspirowane filmami sci-fi. Wszystkie zbudowane od podstaw ze złomu samochodowego i nie tylko ważą nawet 900 kg. A wszystko to zaledwie 12 kilometrów od naszej szkoły!

Pan Sebastian Kucharski, właściciel i twórca robotów, przyjął nas w fabryce 16.04. br. Opowiedział o swojej pasji i zamiłowaniu do obróbki matali, która trwa nieprzerwanie od dwunastego roku życia. Jest nawet z wykształcenia specjalistą od obróbki metalu. Nigdy jednak nie pracował w tym fachu, założył firmę budowlaną i całe tygodnie lub miesiące jeździł do pracy - albo za granicę, albo w Polsce. Stara miłość do metalu nie rdzewiała i tak narodziła się Fabryka Robotów. O tym miejscu jest coraz głośniej, a niektóre z robotów zamawiane są przez fanów fantastyki w Dubaju, Rumunii oraz w USA.

Było naprawdę ciekawie. Roboty są bardzo dobrze odwzorowane (szkoda, że nie było robota Obi-Wan Kenobi). Pan Sebastian, to miły i pogodny człowiek, którego podziwiamy za życiową pasję. Szczególne wrażenie zrobiło na nas to, że niektóre z robotów poruszały się i mówiły.

KMO Szperacze

Mocy naukowych wrażeń doświadczyli uczestnicy Festiwalu Nauki „Sztuka Eksperymentu”, który miał miejsce 05.04.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Czesława Niemena w Korfantowie.

Na to niezwykłe naukowe zdarzenie zaproszenie wystosowali: dyrektor szkoły oraz Kluby Młodego Odkrywcy „Szperacze” i „Trzaśnięte próbówki”.  Watro dodać, że obydwa kluby będą uczestniczyły w tym roku w Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który będzie miał miejsce 9 czerwca na Stadionie Narodowym PGE w Warszawie.