Mocy naukowych wrażeń doświadczyli uczestnicy Festiwalu Nauki „Sztuka Eksperymentu”, który miał miejsce 05.04.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Czesława Niemena w Korfantowie.

Na to niezwykłe naukowe zdarzenie zaproszenie wystosowali: dyrektor szkoły oraz Kluby Młodego Odkrywcy „Szperacze” i „Trzaśnięte próbówki”.  Watro dodać, że obydwa kluby będą uczestniczyły w tym roku w Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który będzie miał miejsce 9 czerwca na Stadionie Narodowym PGE w Warszawie.

Imprezę uroczyście otworzyła pani dyrektor Małgorzata Sinicka oraz burmistrz Korfantowa pan Janusz Wójcik W ramach festiwalowych wydarzeń w godzinach od 9.00 do 14.00 na terenie szkoły miały miejsce interaktywne pokazy i warsztaty. Prawie trzystu uczestnikom Festiwalu, jako pierwsze zaprezentowały się dwa zespoły gimnazjalistów prezentujące projekty „Woda” oraz „Niewidzialny świat”, a zaraz po nich miał miejsce pokaz naukowy „Wściekły azot” autorstwa i w wykonaniu Mateusza Stockiego, reprezentanta Polski na Festiwalu Science on Stage II w Grenoble, absolwenta Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Z pokazem budowy i programowania robotów Lego Mindstorms oraz innych platform robotycznych wystąpił Antoni Duda z firmy „Nowa Edukacja i Technologie”. Natomiast zastosowania matematyki w lesie w ciekawy sposób przedstawił Jerzy Wójtowicz – absolwent krakowskiej Akademii Rolniczej, nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZS w Tułowicach.

Po tej części Festiwalu, zaprezentowane zostały jeszcze dwa projekty gimnazjalne, tym razem z dziedziny sztuki: „Film krótkometrażowy” oraz „Teatr kamishibai”. .

W przestrzennych holach szkoły rozlokowało się czternaście interaktywnych stanowisk naukowych Klubów Młodych Odkrywców – gospodarzy imprezy. Wszyscy chętni i dociekliwi mogli uczestniczyć w eksperymentach i doświadczeniach matematyczno-logicznych, biologicznych, chemicznych i fizycznych. W tym roku motywem przewodnim eksperymentów był ruch w jego wszelkich postaciach i przejawach.

Gośćmi i uczestnikami Festiwalu byli dyrektorzy szkół podstawowych gminy Korfantów oraz uczniowie tych wraz z ich wychowawcami i opiekunami .

Opiekunka KMO „Szperacze”

Jolanta Flakowska