Coś i nic, czyli- co to jest powietrze?

Trzaśnięte Próbówki pokazały niesamowite działanie powietrza. Uczniowie sami mogli przekonać się jak niewiele trzeba by  popełnić błąd, na przykład polegający na tym czy stanąć blisko czy daleko, by nadmuchać 100 litrowy worek powietrzem i jak tego dokonać . Dowiedzieliśmy się również czym jest ciśnienie powietrza, dzięki balonikowi umieszonemu w pudełku próżniowym i przeprowadziliśmy emocjonujące wyścigi nurków, a także pokazaliśmy, że powietrze bywa psotliwe i niełatwo wdmuchać kulkę do butelki przez jego opór. Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie i jeszcze więcej świetnej zabawy!

Kolejne spotkanie odbędzie się 26.02.2019r. Serdecznie zapraszamy do eksperymentowania!

Julia Pieczara                                                                                                                                                     KMO „Trzaśnięte Próbówki”

Dnia 08.01.2019r. Klub Młodego Odkrywcy rozpoczął cykl interaktywnych spotkań naukowych dla uczniów naszej szkoły. Pierwsze spotkanie było zorganizowane i prowadzone przez członków KMO „Trzaśnięte Próbówki”. Przygotowaliśmy dwa pokazy: pierwszy- Ruch w naczyniach, czyli dlaczego ważne jest prawidłowe krążenie krwi, uczestnicy mogli zbadać przepływ krwi przez zdrową i chorą tętnicę, analizowali model serca, wyciągali wnioski dotyczące zdrowego odżywiania i jego wpływu na prawidłowy ruch krwi w organizmie człowieka. Drugi- Instrument z rękawiczki, uczniowie badali jak powstają dźwięki.

Kolejne spotkanie odbędzie się 22.01.2019r. Serdecznie zapraszamy do eksperymentowania!

Emilia Kyczka i Katrine Nowotny

KMO „Trzaśnięte Próbówki”

organizowane i prowadzone przez członków KMO „Trzaśnięte próbówki”

22. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbył się 08.06.2018 r. na Stadionie PGE Narodowym pod hasłem „Ruch”.

Piknik Naukowy to największa plenerowa impreza w Europie, która udowadnia, że nauka może być naprawdę pasjonująca. Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy około 200 instytucji z Polski oraz całego świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy. Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne, jak i humanistyczne. Impreza zapewnia bogactwo pokazów, doświadczeń i prezentacji – co roku około 1000.

Nasze Gimnazjum reprezentowały na tej międzynarodowej imprezie aż dwie drużyny na sześć reprezentujących KMO w Polsce. Klubowiczki działające w KMO Trzaśnięte próbówki zaproponowały uczestnikom Pikniku sprawdzenie, jak przy pomocy pianki budowlanej i soku z buraków można zaprezentować działanie układu krwionośnego, pokazały jak kręci się Ziemia i dochodzi do zaćmień, a nawet umożliwiły sprawdzenie skutków trzęsienia Ziemi.

Klubowicze działający w KMO Szperacze wywoływali lewitację wieńca balonów, w „magiczny” sposób poruszali przedmioty, eksperymentowali z grawitacją i sprawdzali, co się rusza w komórkach roślin.

Trzydniowy pobyt w Warszawie, jako nagroda za zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie, był dla obydwu drużyn całkowicie sfinansowany przez Centrum Nauki Kopernik.

Opiekunki KMO

Jolanta Flakowska

Marzena Zawadzka-Maćków

06.04.2018r odbyło się uroczyste pasowanie nowych Szperaczy. Wieczór przygód KMO rozpoczął się o godzinie 17.00. Prowadził go Klub Młodego Odkrywcy Trzaśnięte Probówki. Klubowiczki zaplanowały wiele rozmaitych ciekawostek, zabaw i atrakcji.

Zanim nastąpiło uroczyste przyjęcie w poczet pełnoprawnych członków Klubu młodzi Szperacze musieli wykonać wiele zadań oraz wykazać się wiedzą i sprytem. Jedną z gier była zabawa pt: ,, Co chcesz zabrać na bezludną wyspę?”. Po interesującej rozgrywce, kolejnym zadaniem było robienie etui na telefon z kolorowych balonów i przebijanie balonów wykałaczką tak, by nie pękły. Wielu śmiałków próbowało wykonać to zadanie, jednak potrzeba było dużo delikatności, cierpliwości no i zdrowego pomyślunku. Po hucznej zabawie z balonami kolejnym wyzwaniem dla młodych klubowiczów były ,, podchody”.

27.09.2017r. wzięłyśmy udział w Nyskim Festiwalu Nauki, uczestnicząc w ciekawych warsztatach i wykładach. Jedna z grup wzięła udział w „Warsztatach projektowania małej EKO- architektury”. Naszym zadaniem było zaprojektowanie i zbudowanie wytrzymałej, silnej, ale równocześnie estetycznej i pięknej budowli, która miała utrzymać 1kg cukru lub cegłę. Niektóre konstrukcje wytrzymywały nawet cztery cegły. Skonstruowana przez nas budowla okazała się za to najbardziej estetyczna. Nasze arcydzieła były pięknie zdobione różami, orgiami i składanymi choinkami. Wspaniale się, przy tym bawiłyśmy.

Druga z grup uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych: „Człowiek pod mikroskopem”. Można było obejrzeć na przykład komórki rakowe i ludzkie tkanki.

Następnie uczestniczyłyśmy w wykładzie pt: ,,Podróże kształcą”. Te zajęcia prowadził pan Marek Flakowski, który opowiadał o swojej fascynującej podróży do Norwegii. Pokazał wspaniałe zdjęcia. Dowiedziałyśmy się jak zaplanować udaną podróż. Wszyscy zasłuchani cieszyli się, że mogli brać udział, w tym interesującym wydarzeniu. Gdy warsztaty dobiegły końca udałyśmy się w długą drogę na pyszny obiad. Pełne wrażeń i bogate w nowe doświadczenia wróciłyśmy do domu.

Zachęcamy do wzięcia udziału w castingu do Klubu Młodego Odkrywcy. Czeka na was wiele niespodzianek, doświadczeń, wycieczek, przygód i atrakcji. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy!

Anna Koszyk