6 października odbyły się w naszej szkole zajęcia profilaktyczne online za pomocą platformy ZOOM. Zajęcia prowadziła psycholog – pani Julia Kulik z Polskiego Centrum Profilaktyki.

Klasy V, VIb i VIIb uczestniczyły w zajęciach na temat agresji i przemocy rówieśniczej. Uczniowie wykazali się dużą aktywnością. Chętnie rozmawiali z prowadzącą o tym, czym jest złość, skąd się bierze agresja i jakie są jej skutki. Z interaktywnej rozmowy wypłynął ważny wniosek, że złość jest normalną i naturalną emocją w trudnej sytuacji. Ważne jest jednak to, aby każdy nauczył się z nią tak radzić, aby nie krzywdzić innych. Oto kilka propozycji, jak konstruktywnie radzić sobie ze złością:

 • Mów o tym, co Cię złości
 • Znajdź pasje
 • Weź oddech
 • Pomyśl o czymś, co Cię uspokaja
 • Ćwicz
 • Posłuchaj muzyki
 • Rysuj
 • Pisz np. dziennik, pamiętnik
 • Rozmawiaj
 • Szanuj każdego człowieka
 • Staraj się zrozumieć, że drugi człowiek jest inny niż TY
 • Znajdź słowo uspokajacz.

Klasa VIIa uczestniczyła w zajęciach na temat fonoholizmu czyli uzależnienia od telefonu komórkowego. Pani psycholog rozmawiała z uczniami o tym, co nas uzależnia, co to jest uzależnienie, jakie są etapy uzależnienia od telefonu, jak również komputera. Uczniowie zastanawiali się, co tracą korzystając w nadmiarze
z tych urządzeń. Są świadomi, że straty są duże. Telefon i komputer zaburza relacje z innymi (te prawdziwe, realne), źle wpływa na zdrowie, poczucie realności, zaufanie, oceny, wiedzę, poczucie bezpieczeństwa, poczucie sensu, czas i pieniądze. Dlatego trzeba robić wszystko, aby się chronić przed uzależnieniem, np.:

 • Nie bać się prosić o pomoc w trudnych sytuacjach
 • Rozmawiać z bliskimi
 • Mieć pasje, hobby, zainteresowania
 • Planować czas
 • Dbać o siebie
 • Pamiętać, że realne życie jest … realne (nawet gdy nie jest proste).