Narodowe Czytanie jest akcją popularyzującą dzieła należące do kanonu polskiej literatury. Została ona zainicjonowana lekturą „Pana Tadeusza” przez Prezydenta R.P. Bronisława Komorowskiego 2012r. Do tej pory odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, Sienkiewiczowskich „Quo Vadis” i „Trylogii”, „Lalki” Bolesława Prusa, a także „Wesela” i „Przedwiośnia”. W ubiegłym roku czytaliśmy polskie nowele.

   W sobotę 5 września w Warszawie para prezydencka zainaugurowała Narodowe Czytanie 2020. Tegoroczną lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania była „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

   9 września nasza szkoła przystąpiła do tej akcji. Już po raz dziewiąty obchodziliśmy święto literatury jakim jest Narodowe Czytanie. Ze względu na obecną sytuację biblioteka szkolna zaproponowała inną formułę Narodowego Czytania.

   Na korytarzu szkoły zostało zorganizowane „studio radiowe”, w którym zasiedli czytający z klas ósmych. Wszyscy uczniowie w klasach za pomocą szkolnego radiowęzła, mogli usłyszeć fr. „Balladyny”. Pani dyrektor Małgorzata Sinicka przywitała nas, następnie Olivia Sloan opowiedziała o akcji Narodowego Czytania, a Emilia Konarska przybliżyła nam sylwetkę twórcy J. Słowackiego i treść „Balladyny”. Czytający uczniowie to: Jagoda Chudek, Maja Posyniak, Marta Sroka oraz Wojciech Bieruta.

   Mogliśmy również usłyszeć fr. „Balladyny” w wykonaniu profesjonalistów. Nasi uczniowie poradzili sobie równie dobrze z interpunkcją głosową , czytali, jak aktorzy.

   W ramach akcji zostały przygotowane gazetki w holu szkoły i bibliotece oraz wystawa dzieł J. Słowackiego.

   Ta piękna akcja popularyzująca czytelnictwo, znalazła stałe miejsce w kalendarzu naszych szkolnych uroczystości.

   Biblioteka serdecznie dziękuje tym, którzy już po raz kolejny aktywnie zaangażowali się w odkrywanie polskiej literatury. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku kolejne wybitne dzieło literatury polskiej przeczytamy już w tradycyjny sposób.

Jagoda Chudek

Angelika Suszczyńska