Klub Młodego Odkrywcy szperacze eksperymentuje i odkrywa nowe obszary do działania zdalnego. Cały czas spotykamy się w Teamsie i to nie tylko w Klubowym gronie. Pod koniec listopada mogliśmy przyjrzeć się pracy innych klubów, w tym KMO Binuli (Źródło) z Gruzji. A to wszystko dzięki IX Forum KMO w Centrum Nauki Kopernik. Poniżej znajduje się link do tego wydarzenia: https://kmo.org.pl/pl/news/3443

Udział w Forum był niezwykłą przygodą nie tylko, dlatego że miał zdalną formę, ale też dlatego, że w tym roku Projekt Klub Młodego Odkrywcy obchodzi 18 urodziny. My w Projekcie uczestniczymy od 8 lat. W tej chwili to program obejmujący zasięgiem ponad 900 klubów w kilku krajach. Zapraszamy do zapoznania się z tym jak działa obecnie i czym jest dla osób z nim związanych: https://kmo.org.pl/pl/news/3456

Z dużą radością przyjęliśmy propozycję udziału w zdalnych zajęciach w ramach „Programu nauka dla Ciebie” To seria zdalnych warsztatów poprowadzonych przez trenerów Centrum Nauki Kopernik w obszarach: e-Laboratoria, e-Naukobus i e-Planetobus. Jesteśmy zarejestrowani i czekamy na wyznaczenie terminu zajęć.

Oczywiście, nie tylko wypływanie na szerokie, w tym międzynarodowe wody nas intryguje. Dzięki naszym spotkaniom wypracowaliśmy plan na mikroprojekt o roboczym tytule „Czyste ręce” i startujemy z „Domowymi laboratoriami”, do których mamy nadzieję zaprosić koleżanki i kolegów ze szkoły.

J.F., M.Z-M.

KMO Szperacze

KMO Szperacze realizuje kolejny mikroprojekt. Tym razem prace koncentrują się na stanie powietrza w gminnie Korfantów. Innymi słowy – „Sprawdzamy czym oddychamy”. Wykonaliśmy już praktyczne badania stanu powietrza w naszym otoczeniu, „obejrzeliśmy powietrze” pod mikroskopem i jesteśmy na etapie porządkowania zebranych materiałów oraz zbierania tych oficjalnie dostępnych w Internecie. Wyniki naszych badań udostępnimy na gazetce KMO i na stronie. W międzyczasie przyglądamy się składnikom powietrza. Na zajęciach 05.03.2020 r. otrzymywaliśmy tlen, jako jeden ze składników tej mieszaniny gazów i badaliśmy jego palność.

JF/MZM

„Widzimy mózgiem a nie oczami” to temat zajęć poprowadzonych przez dr inż. Annę Wróbel na Politechnice Wrocławskiej w minioną sobotę -25.01.2020 r.

Zajęcia wspierają działanie Klubu Młodego Odkrywcy Szperacze. Tym razem dr inż. Anna Wróbel zdradzała tajemnice widzenia, czyli odbierania obrazów i ich analizowania w mózgu człowieka. W ramach zajęć na uczelni wykonaliśmy szereg doświadczeń, które są inspiracją do klubowych spotkań.

Opiekun KMO Szperacze

Jolanta Flakowska

View the embedded image gallery online at:
https://sp2korfantow.pl/index.php/szperacze#sigFreeId36cf3d75d2

W piątek, 10.01.2020 r., Klub Młodego Odkrywcy Szperacze uczestniczył w zajęciach w ramach ogólnopolskiej akcji naukowej „Noc biologów ”. Na zainteresowanych nauką o życiu, czekali podczas dziewiątej edycji, pracownicy naukowi i studenci w 34 ośrodkach akademickich w Polsce. Nasi klubowicze skorzystali z różnorodnych i ciekawych zajęć na Uniwersytecie Wrocławskim.

Jak sami klubowicze stwierdzili ”… była to bardzo udana wyprawa. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych, nowych rzeczy. No i było bardzo miło i fajnie.”

14 grudnia 2019 uczestniczyliśmy w kolejnych zajęciach wspierających działanie Klubów Młodego Odkrywcy. Tym razem dr inż. Agnieszka Popiołek-Masajada z Politechniki Wrocławskiej, w ramach warsztatów „Szkiełko i oko - świat widziany w powiększeniu” zdradzała naturę światła oraz sporo technik ciekawego i kreatywnego postrzegania otaczającej rzeczywistości. W ramach zajęć na uczelni wykonaliśmy między innymi aparat otworkowy oraz soczewkę z … żelatyny, czyli zwykłej galaretki. Oj! Działo się, działo.

Opiekun KMO Szperacze

Jolanta Flakowska

Politechnika Wrocławska, jako partner Centrum Nauki Kopernik w ramach projektu Klubu Młodego Odkrywcy proponuje wsparcie klubowiczom i ich opiekunom. W minioną sobotę 30.11.2019 r. odbyło się pierwsze z cyklicznych spotkań poświęcone eksperymentowaniu i metodzie naukowej stosowanej w zajęciach klubowych.

Warsztaty „Pogłębienie integracji grup przez wspólne eksperymentowanie” poprowadzone przez dr inż. Annę Hajdusianek, sprawiły iż aktywna sobota dała nam moc inspiracji na klubowe spotkania. W ramy współpracy wpisany jest także wzajemny udział w festiwalach nauki oraz otwartych konkursach naukowych.

Opiekun KMO Szperacze

Jolanta Flakowska

Dzisiaj, 31.10.2019 r. Szperacze prowadzili badanie pH roztworów mydeł dostępnych w drogeriach. Sprawdzali, które z mydeł jest najlepsze dla ludzkiej skóry. Wyniki mini projektu już wkrótce na gazetce KMO

"Nauka w służbie społeczeństwa" - pod takim hasłem w dniach 25- 26 września br. odbywał się Nyski Festiwal Nauki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie. Pierwszego dnia Festiwalu 22 członków Klub Młodego Odkrywcy Szperacze uczestniczyło w 4 wybranych aktywnościach.

Klubowicze wzięli udział w warsztatach: „ Ujawnianie i zabezpieczanie śladów kryminalistycznych na miejscu zdarzenia”, które poprowadził mgr Dariusz Bednarz oraz w zajęciach z programowania w nowoczesnej pracowni informatycznej.

Następnie obserwowali pokaz gaszenia pożaru z wykorzystaniem różnorodnych środków gaśniczych i modelu budynku. Pokaz poprowadził w pełnym stroju strażackim mgr inż. Marek Makówka.

Natomiast o najczęstszych problemach cery młodej i sposobach jej pielęgnacji klubowicze usłyszeli podczas wykładu mgr Mirosławy Grabas-Wyrwich w Instytucie Kosmetologii PWSZ. Chętni wykonywali sobie także profesjonalny test pozwalający określić typ cery, jej stan uwodnienia i natłuszczenia.

W ramach naukowego wypadu zdołaliśmy jeszcze zwiedzić stolicę Powiatu nyskiego i przekąsić małe co nieco.

Opiekunki KMO

Jolanta Flakowska

Marzena Zawadzka-Maćków


Szperacze jeszcze raz zabrali się za powietrze. Tym razem zapraszali do wytworzenia chmury w butelce – adiabatyczne sprężanie i rozprężanie powietrza z rozpylonym w nim spirytusem salicylowym dało piękne chmury uwięzione w butelkach.

Z kolei winda wodna w prosty sposób zobrazowała termiczną rozszerzalność gazów. Im więcej ciepła wytworzyliśmy, tym wyżej w pojemniku unosiły się nasze płonące okręty.

Osoby, które czekały w kolejce do eksperymentowania zmagały się z zagadką logiczną.

Zobaczcie zresztą sami na zdjęciach.

Kolejne spotkanie odbędzie się  13.03.2019r. Serdecznie zapraszamy do eksperymentowania!

6 zwycięskich zespołów zaprezentuje swoje doświadczenia na tegorocznym Pikniku Naukowym "My i maszyny" 11go maja na Stadionie Narodowym w Warszawie!

Przez ostatni miesiąc, w II etapie zmagań, 9 zespołów KMO wyłonionych po I etapie ogólnopolskiego konkursu, dopracowywało swoje pomysły na doświadczenia związane z maszynami. Każdy z 3 zgłoszonych scenariuszy był oceniany przez komisję w 6 kategoriach: piknikowości, interaktywności, ciekawości, oryginalności, naukowości i bezpieczeństwa.

Zwycięskie zespoły to:

  1. KMO Międzylesie prowadzone przez Władysław Broszko
  2. KMO Szperacze prowadzone przez Jolantę Flakowską
  3. Trzasnięte Probówki prowadzone przez Marzenę Zawadzką-Maćkow

Tym razem Szperacze przybliżyli właściwości dwutlenku węgla. Można było samodzielnie przekonać się, że to gaz o gęstości większej od gęstości powietrza, że jest niepalny i gasi płomień. Była zadyma i wielkie banie! Rafał i Dawid dali czadu!

Kolejne spotkanie odbędzie się po feriach 13.02.2019r. Serdecznie zapraszamy do eksperymentowania!