26 WRZEŚNIA - EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
 
Czy warto uczyć się języków obcych?
 
 
Wiadomo – wszyscy wokół opowiadają, że należy znać języki obce i że życie z umiejętnością posługiwania się choćby angielskim jest lepsze i łatwiejsze. A ty i tak ciągle zastanawiasz się, po co zakuwać obce słówka i regułki gramatyczne… Może zebrane poniżej argumenty przekonają cię, że jednak warto się pomęczyć ?.
 
Żyjemy w erze cyfryzacji i otwartych granic – oczywistym jest, że umiejętności życiowe i zdolność radzenia sobie z problemami współczesnego świata są ważniejsze od wiedzy podręcznikowej. Wyobraźmy sobie waszą przyszłość, czyli wasze życie za kilka i kilkanaście lat – tak naprawdę nie wiemy, jak będzie wyglądał świat, a eksperci od foresightu (czyli przewidywania przyszłości na podstawie badań naukowych) twierdzą, że 60% zawodów, w których ludzie będą pracować w ciągu najbliższych 10 lat, jeszcze nie powstało. Najlepiej zaś będą sobie radzili ci, którzy potrafią się dostosować i zmieniać oraz… swobodnie komunikować w co najmniej jednym języku obcym!
 

W niedalekiej przyszłości wiele czynności będą wykonywać za nas maszyny (to w sumie już się dzieje – popatrz na samoobsługowe kasy w supermarketach czy automatyczne samochody!) i z tego względu na rynku pracy poszukiwane będą osoby wyróżniające się wysokim poziomem tzw. life skills – umiejętności XXI wieku, do których zalicza się m.in. swobodną komunikację oraz posługiwanie się językami obcymi. Współpraca między ludźmi różnych narodowości i kultur staje się coraz bardziej powszechna, a umiejętność radzenia sobie w środowisku online już dziś jest niezbędna!
 
 
Na dzisiejszych lekcjach języka angielskiego rozmawialiśmy o tym, dlaczego warto uczyć się języków obcych oraz próbowaliśmy zapamiętać słowo CZEŚĆ i DZIĘKUJĘ w różnych językach świata. Na koniec próbowaliśmy się wydostać z escape roomu, który dotyczył kultury Wielkiej Brytanii.