Wspólną lekturą ,,Ballad i romansów” Adama Mickiewicza społeczność naszej szkoły dołączyła 14 września 2022r. do akcji ,,Narodowego Czytania”. To wydarzenie organizowane jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012r. Nasza szkoła już po raz 11 uczestniczyła w Narodowym Czytaniu. Zaproszeni goście , dyrekcja , grono pedagogiczne i cała społeczność uczniowska spotkała się w holu naszej szkoły.

Genezę ,,Ballad i romansów” oraz założenia romantyzmu przedstawił poeta pan Edmund Borzemski. Następnie rozpoczęło się czytanie. Pani dyrektor Małgorzata Sinicka i pan Jarosław Szewczyk-zastępca burmistrza przeczytali ,,Romantyczność”. Fragment tej ballady mogliśmy usłyszeć w j. angielskim w wykonaniu pani Moniki Radom, a po niemiecku również tę balladę przeczytała pani Angelika Żabińska ,,Panią Twardowską” zaprezentowały koleżanki z kl. VI b : Nikola Kubiak , Karolina Przybyła i Julia Marcinkiewicz. Jadzia Stankiewicz z kl. V a przeczytała ,,Powrót taty”. Dziewczyny z kl. VIII : Maja Stolarczyk , Emilia Sinicka i Natalia Taratuta przybliżyły mam ,,Świteziankę”. Pani Tamara Kobylańska-dyrektor biblioteki miejskiej zaprezentowała balladę pt. ,,To lubię”. Czytanie zakończył poeta , pan Edmund Borzemski utworem ,,Dudarz”. Konferansjerkami były : Natalia Niewiadowska i Natalia Stokowska. Następnie głos zabrała pani dyrektor , która podziękowała za przygotowanie i udział w Narodowym Czytaniu. Zwróciła uwagę na to , że ta ogólnopolska akcja doskonale propaguje czytelnictwo.

Piękna sceneria, wystawy, z pewnością pomogły wszystkim uczestnikom poczuć klimat romantycznej poezji. W ten właśnie sposób nasza szkoła dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w Narodowym Czytaniu.

Michał Świtała

 

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych